Obowiązkowe oznakowanie wyrobu budowlanego znakiem CE – Budowlane ABC – Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Menu strony Wyroby budowlane

Dane kontaktowe

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

ul. Wspólna 2/4

00-926 Warszawa
      
Znalazłeś na stronie błąd, niedziałający plik lub link? Zgłoś swoje uwagi.

Obowiązkowe oznakowanie wyrobu budowlanego znakiem CE

W przypadku wyrobu budowlanego objętego normą zharmonizowaną oznakowanie wyrobu jest obowiązkowe. W celu wyjaśnienia procedury wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych objętych normą zharmonizowaną w pierwszej kolejności należy wyjaśnić znaczenie normy zharmonizowanej i procedurę jej opracowania.

Komitety Techniczne CEN-u (European Committee for Standarization – Europejski Komitet Normalizacyjny), zrzeszające przedstawicieli wszystkich państw członkowskich, opracowują Normy Europejskie, które są przewidziane do harmonizacji. Podstawą działania jest wniosek Komisji Europejskiej – zwany mandatem – udzielony ww. organowi. Wcześniej Komisja prowadzi konsultacje ze Stałym Komitetem Budownictwa. Mandat powinien uwzględniać przepisy techniczne państw członkowskich, szczególnie te, nawiązujące do podstawowych wymagań dla obiektów budowalnych. Na tej podstawie Komitety Techniczne, zrzeszające przedstawicieli wszystkich państw członkowskich, opracowują Normy Europejskie, które są przewidziane do harmonizacji. Następnie Komisja Europejska publikuje informacje o nadaniu Normom Europejskim statusu norm zharmonizowanych z Rozporządzeniem nr 305/2011 (wcześniej z Dyrektywą 89/106/EWG) w formie komunikatów, które ukazują się w Dzienniku Urzędowym UE. Od momentu zakończenia okresu koegzystencji, o którym mowa w art. 17 ust. 5 Rozporządzenia nr 305/2011 wyroby budowlane, które są objęte zakresem przedmiotowym normy zharmonizowanej, mogą być wprowadzone do obrotu lub udostępnione na rynku wyłącznie zgodnie z przepisami Rozporządzenia nr 305/2011.

Po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE wykaz aktualnych odniesień do norm zharmonizowanych dostępny jest:

W związku z tym producent chcąc sprawdzić, czy wyrób przez niego produkowany objęty jest normą zharmonizowaną powinien sprawdzić w Dzienniku Urzędowym UE, ewentualnie w Bazie Nando lub na stronie Komisji Europejskiej.

Zamknij informację o ciasteczkach

Informacje o ciasteczkach!

Używamy ciasteczek, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać ciasteczkami, zmieniając ustawienia przeglądarki.