W przypadku, gdy wyrób nie jest objęty zakresem przedmiotowym żadnej normy zharmonizowanej, jak wcześniej wspomniano, producent może dobrowolnie oznakować wyrób znakiem CE, na podstawie europejskiej oceny technicznej. Europejska Ocena Techniczna jest wydawana na wniosek producenta przez jednostkę oceny technicznej (JOT).
Określone w Rozporządzeniu nr 305/2011 zasady udzielania europejskich ocen technicznych przewidują konieczność uprzedniego opracowania i uzgodnienia w ramach organizacji zrzeszającej jednostki oceny technicznej (Europejskiej Organizacji do spraw Ocen Technicznych – EOTA) europejskiego dokumentu oceny – harmonizującego zakres i sposób oraz metody badań i ocen wyrobu.
W tym celu w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wyrób objęty jest jednym z istniejących europejskich dokumentów oceny. Można to zrobić w dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Wykaz aktualnych odniesień do EAD dostępny jest również w bazie NANDO oraz na stronie EOTA – www.eota.eu. Na stronie EOTA dostępne są również wszystkie wydane przez JOT-y Europejskie Oceny Techniczne.
Jeżeli wyrób budowlany nie jest objęty żadnym z istniejących europejskich dokumentów oceny, producent może zwrócić się do jednostki oceny technicznej o sporządzenie europejskiego dokumentu oceny. Taki sposób uzyskania europejskiej oceny technicznej trwałby zdecydowanie dłużej, niż w przypadku istnienia europejskiego dokumentu oceny. Europejska ocena techniczna zawiera właściwości użytkowe podlegające zadeklarowaniu, wyrażone w poziomach lub klasach, lub w sposób opisowy, odnoszące się do zasadniczych charakterystyk, które zostały uzgodnione przez producenta i JOT, do której skierowano wniosek o europejską ocenę techniczną dla deklarowanego zamierzonego zastosowania wyrobu, oraz szczegóły techniczne niezbędne do wdrożenia systemu oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych.