Chcesz dokonać rozbiórki obiektu budowlanego, np. budynku mieszkalnego, garażu lub budynku gospodarczego? Nie zawsze musisz uzyskać decyzję o pozwoleniu na rozbiórkę. Czasami wystarczy, że zgłosisz urzędowi zamiar rozbiórki. Poniżej dowiesz się, kiedy i jak zgłosić rozbiórkę obiektu budowlanego.
Jak załatwić sprawę
Sprawę możesz załatwić w urzędzie właściwym ze względu na lokalizację obiektu osobiście lub listownie. Istnieje również możliwość załatwienia sprawy częściowo elektronicznie poprzez Elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.
Najważniejsze informacje
Kiedy możesz dokonać rozbiórki na podstawie zgłoszenia?
Zgłoszenie składasz, gdy chcesz dokonać rozbiórki budynków i budowli, które:
- mają wysokość poniżej 8 metrów i stoją – licząc od granicy działki – w odległości nie mniejszej niż połowa ich wysokości, oraz
- nie są wpisane do rejestru zabytków oraz nie są objęte ochroną konserwatorską.
W innym przypadku musisz uzyskać pozwolenie na rozbiórkę.
Czy jest możliwa rozbiórka bez formalności?
Nie musisz uzyskać decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę ani składać zgłoszenia, jeśli chcesz dokonać rozbiórki obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Przy czym nie mogą one podlegać ochronie jako zabytki.
Jeśli nie wiesz, czy obiekt lub urządzenie podlega ochronie jako zabytek, to dowiedz się tego w urzędzie, do którego składasz zgłoszenie, lub u konserwatora zabytków.
Kiedy i gdzie załatwisz sprawę
W większości przypadków zgłoszenie złóż do starostwa albo urzędu miasta na prawach powiatu.
Co zrobić krok po kroku
KROK 1: Przygotuj i złóż wniosek oraz odpowiednie załączniki
Dokumenty:
- Zgłoszenie zamiaru rozbiórki obiektu budowlanego, w którym należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót (oryginał),
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością (oryginał),
- Informacja uzupełniająca do oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (oryginał),
- Dokumentacja strzałowa (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Pełnomocnictwo (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Dowód zapłacenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo (do wglądu oryginał lub uwierzytelniona kopia).
Dodatkowe informacje do dokumentów:
W przypadku wykonywania rozbiórki metodą wybuchową należy dołączyć dokumentację strzałową.
W przypadku reprezentowania przez pełnomocnika należy dołączyć pełnomocnictwo (lub jego uwierzytelnioną kopię) wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za jego udzielenie (w wysokości 17,00 zł).
KROK 2: Weryfikacja formalna zgłoszenia
Urząd sprawdzi kompletność i poprawność zgłoszenia. Jeżeli nie jest ono kompletne, to właściwy organ architektoniczno-budowlany wezwie Cię postanowieniem do uzupełnienia braków w określonym termini. Ponadto, właściwy organ architektoniczno-budowlany może żądać, ze względu na bezpieczeństwo ludzi lub mienia, przedstawienia danych o obiekcie budowlanym lub dotyczących prowadzenia robót rozbiórkowych.
KROK 3: Weryfikacja merytoryczna zgłoszenia i przyjęcie zgłoszenia
Jeżeli właściwy organ w terminie 21 dni od złożenia zgłoszenia nie wniesie w formie decyzji sprzeciwu na wykonanie robót związanych z rozbiórką, możesz wykonać wymienione roboty (termin 21-dniowy liczony jest od dokonania kompletnego zgłoszenia, co w przypadku konieczności jego uzupełnienia powoduje, że liczony jest on od daty tego uzupełnienia lub od upływu terminu wskazanego w postanowieniu o uzupełnieniu zgłoszenia).
Opis przebiegu kroku:
Nieuzupełnienie brakujących dokumentów w terminie wyznaczonym w postanowieniu o uzupełnieniu zgłoszenia stanowi podstawę do wniesienia sprzeciwu w drodze decyzji.
Jeżeli złożone zgłoszenie zamiaru wykonania rozbiórki nie posiadało braków, lub też zostały one uzupełnione, to organ właściwy dokonuje oceny merytorycznej rzeczonego zgłoszenia.
Organ architektoniczno-budowlany może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę budynków i budowli, jeżeli ich rozbiórka:
- może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska
- wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.
Wyżej wymieniony obowiązek nakładany jest w decyzji o sprzeciwie na wykonanie robót budowlanych.W przypadku kompletności i poprawności zgłoszenia oraz braku przesłanek wymienionych w punkcie 3, organ administracji architektoniczno-budowlanej dokonuje przyjęcia zgłoszenia zamiaru wykonania rozbiórki tzw. „milczącą zgodą”. Inwestor chcący uzyskać potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia ma możliwość złożenia do właściwego organu architektoniczno-budowlanego wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego ten fakt (zgodnie z art. 217 k.p.a.).
UWAGA: Przebieg alternatywny
W przypadku obiektów, które zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu ludzi lub mienia, można przystąpić do robót zabezpieczających i rozbiórkowych przed dokonaniem zgłoszenia, w celu usunięcia ww. bezpośredniego zagrożenia. Jednak nie zwalnia to inwestora z obowiązku bezzwłocznego zgłoszenia robót rozbiórkowych.
Jak możesz się odwołać
Wnioskodawca może się odwołać w przypadku, gdy zostanie wydana decyzja o sprzeciwie na wykonanie robót rozbiórkowych albo decyzja o nałożeniu obowiązku uzyskania pozwolenia na rozbiórkę. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji wnoszącej sprzeciw na wykonanie robót rozbiórkowych albo decyzji o nałożeniu obowiązku uzyskania pozwolenia na rozbiórkę. Postępowanie odwoławcze prowadzi organ administracji architektoniczno-budowlanej wyższego stopnia, czyli:
- Wojewoda – jeżeli zgłoszenia dokonano do starosty albo prezydenta miasta na prawach powiatu;
- Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego – jeżeli zgłoszenia dokonano do wojewody.