Chcesz rozpocząć budowę lub inne roboty budowlane? Masz już pozwolenie na budowę, albo zgłosiłeś budowę domu jednorodzinnego i nie dostałeś sprzeciwu? Przed rozpoczęciem robót budowlanych zawiadom nadzór budowlany o tym kiedy planujesz rozpocząć prace budowlane. Przeczytaj opis usługi i dowiedz się, kiedy i jak złożyć zawiadomienie.
Jak załatwić sprawę
Sprawę możesz załatwić w urzędzie właściwym ze względu na lokalizację obiektu osobiście lub listownie. Istnieje również możliwość załatwienia sprawy częściowo elektronicznie poprzez Elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.
Najważniejsze informacje
Złóż zawiadomienie, jeśli chcesz rozpocząć budowę inwestycji budowlanej, dla której:
- otrzymałeś pozwolenie na budowę (albo pozwolenie na rozbiórkę);
- zgłosiłeś budowę wolno stojącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
- zgłosiłeś przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego polegającą na przebudowie przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych,
- zgłosiłeś budowę wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
- zgłosiłeś budowę sieci: wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, gazowych o ciśnieniu roboczym nie wyższym niż 0,5 MPa.
WAŻNE:
Zawiadomienie składasz, jeśli nie dostałeś z urzędu sprzeciwu na wykonanie zgłoszonej budowy lub przebudowy.
Po co składasz zawiadomienie:
Zawiadomienie potrzebne jest nadzorowi budowlanemu do prowadzenia ewidencji rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych. Ponadto zawiadomienie pomaga nadzorowi budowlanemu w kontroli budów w zakresie:
- procesu budowlanego,
- zgodności realizowanego obiektu z przepisami budowlanymi i decyzją o pozwoleniu na budowę,
- weryfikacji uprawnień osób odpowiedzialnych za prowadzenie robót.
Jeśli nie złożysz zawiadomienia, to grozi ci kara grzywny. Będzie ona egzekwowana zgodnie z Kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia.
Kiedy i gdzie załatwisz sprawę
Zawiadomienie złóż przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych.
Usługę można zrealizować w:
- wojewódzkim inspektoracie nadzoru budowlanego,
- powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego.
Zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych złóż do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, właściwego ze względu na lokalizację inwestycji budowlanej. Jeśli pozwolenie na budowę lub rozbiórkę wydał ci urząd wojewódzki, albo do tego urzędu złożyłeś zgłoszenie budowy lub innych robót budowlanych, to zawiadomienie złóż do wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego.
Co zrobić krok po kroku
KROK 1: Złóż zawiadomienie, koniecznie przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych
Dokumenty:
- Zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych (oryginał),
- Oświadczenie kierownika budowy stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz stwierdzające przyjęcie obowiązków kierowania robotami budowlanymi (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Zaświadczenie wydane przez właściwą izbę samorządu zawodowego, potwierdzające wpisanie kierownika budowy na listę członków mogących wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego o przejęciu obowiązków (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Zaświadczenie wydane przez właściwą izbę samorządu zawodowego, potwierdzające wpisanie inspektora nadzoru inwestorskiego na listę członków mogących wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Informacja zawierająca dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zamieszczona w ogłoszeniu, które kierownik budowy ma obowiązek umieścić na budowie (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Pełnomocnictwo (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Dowód zapłacenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo (do wglądu oryginał lub uwierzytelniona kopia).
Dodatkowe informacje do dokumentów:
Oświadczenie kierownika budowy, stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia składasz, jeśli przepisy nakładają obowiązek sporządzenia takiego planu. Kierownik budowy wykona taki plan, jeśli:
- w trakcie budowy wykonywany będzie przynajmniej jeden z wymienionych poniżej rodzajów robót budowlanych:
- charakter robót, ich organizacja lub miejsce prowadzenia stwarza szczególnie wysokie ryzyko powstania zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi, np. przysypania ziemią lub upadku z wysokości;
- przy prowadzeniu robót występują substancje chemiczne lub czynniki biologiczne zagrażające bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi;
- stwarzających zagrożenie promieniowaniem jonizującym;
- prowadzonych w pobliżu linii wysokiego napięcia lub czynnych linii komunikacyjnych,
- stwarzających ryzyko utonięcia pracowników;
- prowadzonych w studniach, pod ziemią i w tunelach,
- wykonywanych przez kierujących pojazdami zasilanymi z linii napowietrznych;
- wykonywanych w kesonach, z atmosferą wytwarzaną ze sprężonego powietrza;
- wymagających użycia materiałów wybuchowych;
- prowadzonych przy montażu i demontażu ciężkich elementów prefabrykowanych,
- przewidywane roboty budowlane mają trwać dłużej niż 30 dni roboczych i jednocześnie będzie przy nich zatrudnionych co najmniej 20 pracowników lub pracochłonność planowanych robót będzie przekraczać 500 osobodni.
Zaświadczenie, potwierdzające wpisanie kierownika budowy na listę członków mogących wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, powinno mieć określony termin ważności. Zaświadczenie wydaje kierownikowi budowy właściwa izba samorządu zawodowego.
Jeśli masz ustanowiony nadzór inwestorski to dołącz oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego o przejęciu obowiązków wynikających z tego nadzoru. Nadzór inwestorski możesz ustanowić sam, albo taki obowiązek narzuca ci urząd w pozwoleniu na budowę. Wraz z oświadczeniem złóż zaświadczenie potwierdzające wpisanie inspektora nadzoru inwestorskiego na listę członków mogących wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Zaświadczenie wydaje inspektorowi nadzoru inwestorskiego właściwa izba samorządu zawodowego. Powinno ono mieć podany termin ważności.
Informację zawierającą dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia złóż, jeśli przewidujesz prowadzenie robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni roboczych i jednoczesne zatrudnienie co najmniej 20 pracowników, albo że planowany zakres robót przekroczy 500 osobodni.
Informacje te zamieszczone są w ogłoszeniu, które kierownik budowy ma obowiązek umieścić na budowie. Ogłoszenie nie jest wymagane w przypadku obiektów służących obronności i bezpieczeństwu państwa oraz obiektów liniowych.
Jeśli reprezentuje cię pełnomocnik to dołącz pełnomocnictwo – wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za jego udzielenie. Opłata wynosi 17 zł. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielane mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom lub rodzeństwu.
KROK 2: Nadzór budowlany zarejestruje i sprawdzi zawiadomienie
Nie otrzymasz pisemnego potwierdzenia złożenia zawiadomienia. Jeśli nadzór stwierdzi braki w dokumentach to wezwie ciebie do ich usunięcia. Nadzór wskaże ci termin, w którym masz to zrobić. Braki formalne nie powodują, że zawiadomienie jest bezskuteczne, jednak masz obowiązek uzupełnić braki – w innym przypadku grozi ci grzywna.
KROK 3: Budowę lub inne roboty budowlane możesz rozpocząć po tym, jak złożysz zawiadomienie
Pamiętaj, aby rozpocząć prace nie wcześniej niż w terminie podanym przez ciebie w zawiadomieniu.
WAŻNE:
Zanim rozpoczniesz roboty budowlane skontaktuj się z urzędem, który wydał ci decyzję o pozwoleniu na budowę (lub rozbiórkę) i uzyskaj informację, czy decyzja jest wykonalna i ostateczna. Kodeks postępowania administracyjnego zgodnie z art. 130 § 1 i § 2 stanowi, że decyzja podlega wykonaniu jeżeli jest ostateczna (tj. upłynął termin na wniesienie odwołania), albo gdy jest zgodna z żądaniem wszystkich stron lub wszystkie strony zrzekły się prawa do wniesienia odwołania (art. 130 § 4 Kpa).
Warto wiedzieć
Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą rozpoczęcia prac przygotowawczych na terenie budowy, czyli: wytyczenia geodezyjne obiektów w terenie, wykonania niwelacji terenu, zagospodarowania terenu budowy wraz z budowa tymczasowych obiektów oraz wykonania przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy. Jeśli chcesz wykonać powyższe prace musisz wcześniej złożyć zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
Kogo jeszcze informujesz o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych?
Jeśli masz ustanowiony nadzór autorski, to o zamierzonym terminie rozpoczęcia prac budowlanych poinformuj autora projektu. Nadzór autorski możesz ustanowić sam, albo taki obowiązek narzuca ci urząd w pozwoleniu na budowę. Nadzór autorski czuwa nad zgodnością realizacji budowy z projektem.
Zmiana kierownika budowy.
Nie musisz zawiadamiać nadzoru budowlanego o zmianie kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego czy projektanta sprawującego nadzór autorski. Do posiadanej przez ciebie dokumentacji budowy dołącz tylko oświadczenia o przejęciu obowiązków przez wyżej wymienione osoby.