Kupiłeś nieruchomość z wydanym pozwoleniem na budowę? Chcesz kontynuować budowę na podstawie tego pozwolenia? Przenieś na siebie decyzję o pozwoleniu na budowę. Przeczytaj opis usługi i dowiedz się jak to zrobić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę możesz załatwić osobiście lub listownie w urzędzie właściwym ze względu na lokalizację działki na której ma powstać lub powstaje obiekt budowlany bądź są lub będą wykonywane roboty budowlane.
Najważniejsze informacje
Przenieś na siebie decyzję o pozwoleniu na budowę – jeśli jesteś nowym inwestorem (np. w wyniku zmiany właściciela działki lub terenu) i chcesz kontynuować budowę realizowaną na podstawie pozwolenia na budowę wydanego dla poprzedniego inwestora. Na przeniesienie decyzji uzyskaj zgodę strony, dla której decyzja pierwotnie była wydana. Przenoszone pozwolenie musi być ważne i nie mogło wygasnąć do dnia wydania wykonalnej decyzji o przeniesieniu pozwolenia. Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa jeżeli:
- budowa została przerwana na dłużej niż 3 lata, lub
- budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna.
Pamiętaj, że jako nowy inwestor przyjmujesz wszystkie warunki zawarte w przenoszonej decyzji.
Kiedy i gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- Starostwie powiatowym,
- Urzędzie Wojewódzkim,
- Urzędzie dzielnicowym m.st. Warszawy.
Decyzję wydaje organ, który wydał pozwolenie budowy.
Co zrobić krok po kroku
KROK 1: Przygotuj i złóż wniosek oraz odpowiednie dokumenty
Za przeniesienie pozwolenia na budowę obowiązuje opłata:
- 90 zł – opłata za samo uzyskanie przeniesienia pozwolenia na budowę;
- 17 zł – opłata za ewentualne pełnomocnictwo (nie płacisz za pełnomocnictwo udzielane mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom lub rodzeństwu).
Z opłaty zwolnione jest przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę dotyczące budownictwa mieszkaniowego, a także wnioski składane przez jednostki budżetowe i jednostki samorządu terytorialnego.
Dokumenty:
- Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę (oryginał),
- Oświadczenie nowego inwestora o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (oryginał),
- Informacja uzupełniająca do oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (oryginał),
- Oświadczenie o przejęciu przez podmiot, na który ma być przeniesiona decyzja o pozwoleniu na budowę, wszelkich warunków zawartych w przenoszonej decyzji (oryginał)
- Zgoda inwestora (strony), dla którego została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę, na jej przeniesienie na rzecz innego podmiotu (oryginał lub uwierzytelniona kopia)
- Dziennik budowy (oryginał)
- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej (do wglądu, oryginał lub uwierzytelniona kopia)
- Pełnomocnictwo wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty skarbowej za to pełnomocnictwo (do wglądu, oryginał lub uwierzytelniona kopia)
Dodatkowe informacje do dokumentów:
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane składa inwestor, na którego ma być przeniesiona decyzja o pozwoleniu na budowę (wnioskodawca).
Dziennik budowy przedstaw do wglądu w przypadku, gdy budowa została już rozpoczęta i nie minęły ponad 3 lata od wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Jeżeli reprezentuje cię pełnomocnik to dołącz pełnomocnictwo – wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za jego udzielenie.
Jeśli nie chcesz przekazać do urzędu oryginału dowodu uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie wniosku albo pełnomocnictwa, to możesz zażądać jego zwrotu. W takim przypadku urzędnik na wniosku potwierdzi opłatę. Natomiast tobie zwróci dowód uiszczenia opłaty – będzie na nim adnotacja urzędu o zapłacie opłaty.
KROK 2: Urząd sprawdzi, czy twój wniosek jest kompletny
Jeśli wniosek ma braki – np. nie dołączyłeś wszystkich dokumentów – urząd wezwie cię do ich usunięcia. Urząd poda ci termin, w którym masz to zrobić. Będzie to co najmniej 7 dni – licząc od dnia, w którym otrzymałeś wezwanie. Jeżeli nie usuniesz braków w podanym terminie, urząd pozostawi sprawę bez rozpoznania – czyli nie załatwi twojej sprawy. Brakujące dokumenty złóż do tego samego urzędu, w którym złożyłeś wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę.
KROK 3: Otrzymasz decyzję o przeniesieniu pozwolenia na budowę
Jeśli twój wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę nie posiadał braków formalnych lub je usunąłeś, a decyzja o pozwoleniu na budowę nie wygasła, to urząd wyda ci decyzję o przeniesieniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Przejmujesz wszystkie warunki wynikające z przenoszonej decyzji o pozwoleniu na budowę. Możesz, jako inwestor, kontynuować roboty budowlane, zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę.
Jeśli twój wniosek nie spełnia wymagań wynikających z przepisów prawa to urząd wyda ci decyzję o odmowie przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę. Odmowa może być spowodowana np. brakiem zgody inwestora, dla którego wydano pierwotną decyzję, jeżeli nie złożysz pod rygorem odpowiedzialności karnej jako nowy inwestor oświadczenia, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane czy też nieprzyjęciem przez ciebie wszystkich warunków wynikających z pierwotnej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Dodatkowe informacje:
Wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę złóż do urzędu, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę.
W przypadku realizacji inwestycji na terenie zakładu górniczego wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę złóż do organu nadzoru górniczego albo Dyrektora Specjalistycznego Urzędu Górniczego, który wydał pozwolenie na budowę.
Ważne:
Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, jeśli decyzję o pozwoleniu na budowę wydał organ wyższej instancji (w wyniku procedury odwoławczej), to wniosek o przeniesienie tej decyzji złóż do urzędu, który zgodnie z przepisami powinien wydać decyzję w pierwszej instancji.
Jak możesz się odwołać
Możesz odwołać się od otrzymanej decyzji. Odwołanie złóż do:
- urzędu wojewódzkiego – jeśli decyzję wydało ci starostwo albo urząd miasta na prawach powiatu;
- Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego – jeśli decyzję wydał ci urząd wojewódzki.
Odwołanie złóż za pośrednictwem urzędu, który wydał ci decyzję w sprawie przeniesienia pozwolenia na budowę. Masz na to 14 dni – licząc od dnia otrzymania decyzji. Pamiętaj również o tym, że możesz zrezygnować ze składania odwołania od decyzji. Jeśli zrobią to wszystkie strony uczestniczące w postępowaniu to decyzja szybciej będzie ostateczna.
Warto wiedzieć
Czy można zmienić projekt budowlany?
Najpierw przenieś na siebie decyzję o pozwoleniu na budowę. Następnie sprawdź, czy planowane przez ciebie zmiany w projekcie, to istotne odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę. Jeśli tak, to musisz uzyskać zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę.
Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę to dokonanie zmian w zakresie:
- projektu zagospodarowania działki lub terenu, z wyjątkiem urządzeń budowlanych oraz obiektów małej architektury,
- charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego,
- zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby niepełnosprawne, w tym osoby starsze,
- zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
- ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy albo decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego,
- wymagającym uzyskania lub zmiany opinii, uzgodnień i pozwoleń, które są wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia z projektem budowlanym.
Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:
- nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych
w projekcie budowlanym, - nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu;
- nie mieści się w zakresie odstępstw dotyczących:
- zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby niepełnosprawne, w tym osoby starsze
- zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy albo decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, - wymagających uzyskania lub zmiany opinii, uzgodnień i pozwoleń, które są wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia budowy lub przebudowy obiektów w budowlanych wymienionych powyżej, z wyjątkiem odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;
- nie narusza przepisów techniczno-budowlanych.
Projektant ocenia, czy odstąpienie jest istotne czy nie. Jeśli uzna, że jest to nieistotne odstąpienie to zamieszcza w projekcie budowlanym odpowiednie informacje. Będzie to rysunek i opis dotyczący tego odstąpienia. W takim przypadku nie musisz uzyskać decyzji o zmianie pozwoleniu na budowę.