Chcesz dokonać rozbiórki obiektu budowlanego? Poniżej dowiesz się, kiedy i jakie obiekty wymagają aby uzyskać pozwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego.
Jak załatwić sprawę
Sprawę możesz załatwić w urzędzie właściwym ze względu na lokalizację obiektu osobiście lub listownie. Istnieje również możliwość załatwienia sprawy częściowo elektronicznie poprzez Elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.
Najważniejsze informacje
Inwestor chcąc dokonać rozbiórki obiektu budowlanego zobowiązany jest uzyskać decyzję o pozwoleniu na rozbiórkę lub też dokonać zgłoszenia zamiaru wykonania rozbiórki. Wybór procedury administracyjnej zależy od rodzaju i lokalizacji obiektu, który ma być rozebrany.
Decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę nie wymaga rozbiórka:
- budynków i budowli niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską, o wysokości poniżej 8 metrów, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości;
- obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę – jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.
Rozbiórka obiektów budowlanych wymienionych w pkt 1 wymaga uprzednio zgłoszenia w urzędzie (starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu). W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania rozbiórki. Ponadto, organ może żądać, ze względu na bezpieczeństwo ludzi lub mienia, przedstawienia danych o obiekcie budowlanym lub dotyczących prowadzenia robót rozbiórkowych.
Należy jednak zaznaczyć, że właściwy organ może nałożyć obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę dla obiektów, o których mowa w pkt 1, jeżeli ich rozbiórka
- może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub
- jeżeli rozbiórka wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.
Pozwolenie na rozbiórkę obiektu wpisanego do rejestru zabytków
Pozwolenie na rozbiórkę obiektu wpisanego do rejestru zabytków może być wydane po uzyskaniu decyzji Generalnego Konserwatora Zabytków (działającego w imieniu ministra właściwego do sprawa kultury i ochrony dziedzictwa narodowego) o skreśleniu obiektu z rejestru zabytków.
Natomiast w przypadku obiektów budowlanych lub obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na rozbiórkę może być wydane przez organ administracji architektniczno – budowlanej (starostę/prezydenta miasta na prawach powiatu) w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Jest on zobowiązany zająć stanowisko w terminie 30 dni od dnia doręczenia wniosku o pozwolenie na rozbiórkę. Niezajęcie stanowiska w tym terminie uznaje się jako brak zastrzeżeń do wniosku.
Decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę może zostać wydana po:
- wyrażeniu zgody przez ministra właściwego do spraw energii – w przypadku rozbiórki gazociągu przesyłowego, linii przesyłowej elektroenergetycznej albo rurociągu dalekosiężnego ropy naftowej lub produktów naftowych, a także gazociągu linii przesyłowej elektroenergetycznej albo rurociągu dalekosiężnego ropy naftowej lub produktów naftowych dochodzących do granicy RP.
Minister właściwy do spraw energii wyraża zgodę, po uzyskaniu opinii Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jeżeli rozbiórka gazociągu przesyłowego linii przesyłowej elektroenergetycznej albo rurociągu dalekosiężnego ropy naftowej lub produktów naftowych, a także gazociągu linii przesyłowej elektroenergetycznej albo rurociągu dalekosiężnego ropy naftowej lub produktów naftowych dochodzących do granicy RP nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej, po uzyskaniu opinii Szefa ABW oraz Szefa AW. Wyrażenie zgody następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku. Niezajęcie przez organ stanowiska w tym terminie uznaje się za wyrażenie zgody
Roboty rozbiórkowe i zabezpieczające można rozpocząć przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Nie zwalnia to jednak inwestora od konieczności bezzwłocznego uzyskania stosownej decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę lub dokonania zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego.
Opłata skarbowa za wydanie decyzji oraz za ewentualne pełnomocnictwo.
- 36,00 zł – za wydanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę
- 17,00 zł – ewentualne pełnomocnictwo (nie podlega opłacie pełnomocnictwo udzielane mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom lub rodzeństwu).
Nie pobiera się opłaty skarbowej od:
- jednostek budżetowych,
- jednostek samorządu terytorialnego,
- organizacji pożytku publicznego, jeżeli działają wyłącznie w związku z nieodpłatna działalnością pożytku publicznego,
- osób, które przedstawią zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pomocy społecznej z powodu ubóstwa,
osób fizycznych prowadzących czynną ochronę gatunkową oraz osób fizycznych, których gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie narażone jest na szkody wyrządzane przez gatunki zwierząt chronionych nieobjęte odszkodowaniem Skarbu Państwa – wyłącznie w zakresie przedmiotów opłaty skarbowej związanych z ochroną przyrody.
Kiedy i gdzie załatwisz sprawę
W większości przypadków wniosek należy złożyć do starosty albo prezydenta miasta na prawach powiatu (czyli do starostwa albo urzędu miasta).
Co zrobić krok po kroku
KROK 1: Przygotuj i złóż wniosek oraz odpowiednie załączniki
Dokumenty:
- Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę (oryginał),
- Zgoda właściciela obiektu (oryginał),
- Szkic usytuowania obiektu budowlanego (oryginał lub kopia),
- Opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych (oryginał lub kopia),
- Opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia (oryginał lub kopia),
- Pozwolenie na wykonywanie robót budowlanych przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Decyzja Generalnego Konserwatora Zabytków o skreśleniu danego obiektu budowlanego z rejestru zabytków (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Dokumentacja strzałowa – w przypadku dokonywania rozbiórki metodą wybuchową (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (oryginał lub uwierzytelniona kopia),
- Projekt rozbiórki obiektu (oryginał) – w zależności od potrzeb,
- Informacja uzupełniająca do wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (oryginał),
- Dowód zapłacenia opłaty skarbowej (do wglądu, kopia, oryginał, uwierzytelniona kopia),
- Pełnomocnictwo (oryginał lub uwierzytelniona kopia).
Dodatkowe informacje do dokumentów:
Uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę może wymagać przedłożenia, wymaganych przepisami szczególnymi, pozwoleń, opinii, uzgodnień innych organów (nie dotyczy to uzgodnienia i opinii uzyskiwanych w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo obszar Natura 2000). W szczególności mogą to być:
- pozwolenie na prowadzenie robót, wydane przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków – w przypadku robót budowlanych prowadzonych przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków,
- decyzja Generalnego Konserwatora Zabytków (działającego w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), o skreśleniu z rejestru zabytków – w przypadku rozbiórki obiektu wpisanego do rejestru zabytków,
- uzgodnienie z wojewódzkim konserwatorem zabytków – w przypadku rozbiórki obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków,
- dokumentacja strzałowa – w przypadku wykonywania rozbiórki metodą wybuchową,
- decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach– w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko..
Projekt rozbiórki obiektu dołącza się w zależności od potrzeb. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może żądać przedstawienia danych o obiekcie budowlanym lub dotyczących prowadzenia robót rozbiórkowych (ze względu na bezpieczeństwo ludzi
i mienia).
Informację uzupełniającą do wniosku o pozwolenie na budowę i pozwolenia na rozbiórkę oraz zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (PB-5), dołącza się w przypadku, gdy informacje dotyczące inwestorów lub pełnomocników (jeżeli jest ich więcej) nie zmieściły się we wniosku lub zgłoszeniu.
Dowód uiszczenia opłaty skarbowej dołącza się jeżeli zachodzi konieczność uiszczenia opłaty skarbowej (w przypadku zwrotu wnioskodawcy dowodu zapłaty, adnotacji o jej uregulowaniu dokonuje się na złożonym wniosku).
KROK 2: Rejestracja i weryfikacja formalna złożonego wniosku
Wniosek zostaje zarejestrowany. Dokonuje się weryfikacji formalnej wniosku polegającej m. in. na sprawdzeniu jego kompletności.
Jeżeli wniosek nie czyni zadość wymaganiom ustalonym w przepisach prawa, organ właściwy wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie nie krótszym niż 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania (art. 64 § 2 k.p.a.).
Jeżeli strona nie wpłaciła należności tytułem opłat i kosztów postępowania, które zgodnie z przepisami powinny być uiszczone z góry, organ administracji publicznej prowadzący postępowanie wyznaczy jej termin do wniesienia tych należności. Termin ten nie może być krótszy niż 7 dni, a dłuższy niż 14 dni. Jeżeli w wyznaczonym terminie należności nie zostaną uiszczone, wniosek podlega zwrotowi (art. 261 § 1 i 2 k.p.a.).
KROK 3: Ustalenie stron postępowania administracyjnego
W przypadku, gdy złożony wniosek o wydanie decyzji pozwolenia na rozbiórkę nie posiadał braków formalnych, lub też zostały one uzupełnione, organ prowadzący postępowanie ustala strony postępowania administracyjnego. Stronami, oprócz inwestora są: właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu objętego wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Ponadto stroną, w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, mogą być organizacje ekologiczne, które wyrażą chęć uczestniczenia w postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa (zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko).
Do stron wysyłane jest zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 10 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego strony mają prawo do czynnego udziału w każdym stadium postępowania i do wypowiedzenia się, co do zebranych materiałów i dowodów przed wydaniem decyzji pozwolenia na rozbiórkę. W przypadku postępowania dotyczącego rozbiórki obiektu liniowego, którego przebieg został ustalony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a także wykonywania innych robót rozbiórkowych dotyczących obiektu liniowego, gdy liczba stron przekracza 20, to strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organu przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania lub przez udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej właściwego organu. W tych przypadkach, zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia. Jednak inwestor, współwłaściciele, właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy nieruchomości, na której mają być wykonane roboty budowlane, informowani są o wszczęciu postępowania indywidualnie.
Na każdym etapie postępowania organ je prowadzący ma prawo wezwać osoby (wnioskodawcę, strony, pełnomocnika) do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie (zgodnie z art. 50-56 k.p.a.).
KROK 4: Analiza i sprawdzenie wniosku pod względem merytorycznym
Organ administracji architektoniczno-budowlanej sprawdza:
- zgodność złożonego projektu rozbiórki obiektu z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania, lub w przypadku jego braku z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
- zgodność złożonego projektu z wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności zawartymi w decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych;
- kompletność projektu rozbiórki obiektu (jeżeli jest wymagany) i posiadanie wszelkich wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń oraz informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę rozbieranego obiektu budowlanego, sporządzoną przez projektanta;
- uprawnienia budowlane autora/autorów projektów. Analizowane jest zaświadczenie, wydane przez właściwą izbę samorządu zawodowego (aktualne w czasie sporządzania projektu), o wpisaniu na listę członków;
- wykonanie (jeżeli jest wymagane) obowiązku sprawdzenia projektu przez osobę o odpowiednich uprawnieniach budowlanych. Weryfikuje się zaświadczenie, wydane przez właściwą izbę samorządu zawodowego (aktualne w czasie sprawdzania projektu), o wpisaniu na listę członków;
- w przypadku rozbiórki wykonywanej metodą wybuchową, sprawdza się przygotowanie dokumentacji strzałowej, w tym uprawnienia jej autorów.
W przypadku naruszenia wymagań wymienionych wyżej, właściwy organ nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości w określonym terminie. Jeżeli w określonym terminie nieprawidłowości nie zostaną usunięte, to organ administracji architektoniczno-budowlanej wydaje decyzję o odmowie udzielenia decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.
KROK 5: Wydanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę
Po zebraniu i weryfikacji wszystkich niezbędnych dokumentów zostaje przygotowana decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę. Po jej podpisaniu i przystawieniu pieczęci urzędowej zostaje ona zarejestrowana w rejestrze decyzji pozwoleń na budowę/rozbiórkę i wydana inwestorowi. W zależności od rodzaju rozbieranych obiektów lub rodzaju metody rozbiórki, organ wydający decyzję może w jej treści określić: szczególne warunki zabezpieczenia terenu budowy i prowadzenia robót rozbiórkowych, czas użytkowania tymczasowych obiektów budowlanych, termin rozbiórki obiektów tymczasowych, szczegółowe wymagania dotyczące nadzoru na budowie. W przypadkach prac o wysokim stopniu skomplikowania na inwestora może zostać nałożony obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego. W przypadku braku odwołania od decyzji, decyzja staje się ostateczna po 14 dniach od daty doręczenia jej wszystkim stronom postępowania administracyjnego. Decyzja pozwolenia na rozbiórkę wygasa, jeżeli roboty budowlane nie zostały rozpoczęte w okresie 3 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, lub też prace rozbiórkowe zostały przerwane na okres dłuższy niż 3 lata.
UWAGA
Jeżeli organ nie wyda decyzji w ciągu 65 dni od dnia złożenia wniosku (45 dni – w przypadku inwestycji kolejowych), to organ wyższego stopnia wymierzy karę w wysokości 500,00 zł za każdy dzień zwłoki. Zasady tej nie stosuje się w przypadku pozwolenia na rozbiórkę wydawanego dla przedsięwzięcia podlegającego ocenie oddziaływania na środowisko lub obszar Natura 2000. Ponadto, do terminu 65 dni nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z przyczyn niezależnych od organu.
Jak możesz się odwołać.
Odwołać można się od wydanych w postępowaniu decyzji pozwolenia na rozbiórkę lub decyzji o odmowie udzielenia pozwolenia na rozbiórkę. Odwołanie rozpatrywane jest zgodnie z trybem wynikającym z rozdziału 10, działu II Kodeksu postępowania administracyjnego. Należy je złożyć za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Postępowanie odwoławcze prowadzi organ architektoniczno-budowlany wyższej instancji. Odwołanie od wyżej wymienionych decyzji może złożyć inwestor, a także inne strony postępowania niezadowolone z decyzji organu pierwszej instancji.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji architektoniczno-budowlanej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi oświadczenia przez ostatnią ze stron (w przypadku gdy w danym postępowaniu jest więcej stron niż tylko inwestor), decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę lub decyzja o odmowie wydania pozwolenia na rozbiórkę staje się ostateczna i prawomocna.