„Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce” – zakończenie projektu – Budowlane ABC – Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Menu główne

Dane kontaktowe

Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Pl. Trzech Krzyży 3/5 00-507 Warszawa

pn. – pt. 8.00-16.00 tel.: 22 262 90 00
kancelaria.mrit@mrit.gov.pl

Sekretariat Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji:

pn– pt. 8.15 – 16.15 tel.: (22) 323 40 01 sekretariatdab@mrit.gov.pl

Inspektor Ochrony Danych:
iod@mrit.gov.pl

       

Deklaracja dostępności

       
Znalazłeś na stronie błąd, niedziałający plik lub link?

Zgłoś swoje uwagi.

Więcej informacji znajdziesz na stronach:

„Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce” – zakończenie projektu

1 października odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu „Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce”, którego celem było podsumowanie wyników prac ww. projektu.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały doświadczenia związane z wdrażaniem metodyki BIM oraz cyfryzacją budownictwa na wybranych przykładach z Polski i ze świata oraz dalsze kroki planowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w tym m.in. utworzenie Grupy Roboczej/Komitetu Sterującego zgodnie z zaleceniami Mapy Drogowej, która stanowić będzie podstawę do opracowania strategii wdrożenia metodyki BIM w zamówieniach publicznych.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Wykonawcy oraz szerokie grono Interesariuszy.

Projekt, realizowany od listopada 2019 r., miał na celu upowszechnienie elementów BIM na polskim rynku budowlanym. W prace nad projektem były zaangażowane główny wykonawca firma doradcza PwC, a także Stowarzyszenie BIM Klaster i kancelaria prawna DZP. Częścią projektu od początku były spotkania z zainteresowanymi stronami: inwestorami, jednostkami publicznymi, projektantami i generalnymi wykonawcami. Pierwsza seria spotkań miała miejsce w dniach 28-30.01.2020. Podmioty i osoby biorące udział w spotkaniach uczestniczyły również w kolejnych wydarzeniach związanych z projektem i konsultacjach poszczególnych dokumentów tworzonych w jego ramach. Narzędziami wspomagającymi analizę rynku budowlanego oraz opiniowanie dokumentów powstających w projekcie stały się ankiety, które przeprowadzano m.in. na przełomie stycznia i lutego oraz w czerwcu br.

W marcu odbyły się warsztaty z udziałem ekspertów z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Czech. Kolejne spotkania dotyczyły m.in. przebiegu procesu wdrożenia BIM w Polsce, a także obaw i oczekiwań z nim związanych oraz omówienia koncepcji Platformy IT BIM. Pośrednie wyniki prac były publikowane na stronach Ministerstwa Rozwoju.

W ramach realizacji projektu „Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce” realizowanego przez resort we współpracy z PwC i wspieranego przez Komisję Europejską opracowany został komplet dokumentów, w skład którego wchodzą:

Szablony dokumentów BIM

Zestaw dokumentów powstał przy dużym zaangażowaniu Interesariuszy (projektanci, inżynierowie, generalni wykonawcy, resorty), którzy na etapie tworzenia opracowania mieli możliwość zgłaszania zarówno uwag, jak i propozycji rozwiązań do zastosowania w szablonach.

Zestaw dokumentów zawiera:

  • Leksykon BIM
  • Omówienie szablonu Wymagań BIM (EIR)
  • Szablon Wymagań BIM (EIR)
  • Omówienie szablonu Planu BIM (BEP)
  • Szablon Planu BIM (BEP)
  • Tabela produkcji i dostaw modeli. Szablon, omówienie , przykład.
  • Załącznik BIM do umowy.

Mapa drogowa dla wdrożenia metodyki BIM w zamówieniach publicznych

Dokument wytycza potencjalny plan czynności, które mają na celu doprowadzić do wdrożenia stosowania metodyki BIM w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych w budownictwie. Stanowić on będzie punkt wyjścia do opracowania szczegółowej Strategii wdrożenia BIM w Polsce. Z uwagi na rekomendowane podejście PUSH-PULL odnosi się nie tylko do sektora zamówień publicznych, ale również do działań podejmowanych (koniecznych do podjęcia) w sektorze prywatnym.

Dokument zawiera między innymi:

  • Analizę drogi wprowadzenia BIM w wybranych krajach
  • Analizę istotnych dokumentów i inicjatyw strategicznych w Polsce
  • Uwarunkowania prawne BIM – stan obecny
  • Matrycę elementów strategii wdrożenia BIM w Polsce
  • Oś czasu dla węzłów matrycy
  • Kryteria sukcesu
  • Zalecenia dla resortu – w tym m.in. szeroką kampanię informacyjną, stworzenie Grupy Roboczej/Komitetu Sterującego, konieczność zlecenia opracowania Platformy BIM, realizację projektów pilotażowych

Koncepcja Platformy cyfrowej IT dla BIM

W trakcie prac nad koncepcją platformy punktem wyjścia do dyskusji była analiza systemów IT BIM w Polsce i na świecie. Zaprezentowano rozważane koncepcje oraz finalną propozycję. Omówiono proponowane funkcjonalności, przewidywanych etapów wdrożenia w powiązaniu z ekosystemem platformy rządowej „e-zamówienia”. Dalsze etapy:

  • analiza możliwości finansowania platformy BIM
  • planowane uruchomienie procedury zamówienia publicznego – rozeznanie rynku, finalizacja OPZ, właściwe zamówienie publiczne
  • realizacja zamówienia Platformy

Warto podkreślić, że materiały wypracowane przez zespół pod przewodnictwem PwC, w tym również Mapa Drogowa, zostaną wykorzystane do stworzenia szerokiej strategii cyfryzacji polskiej branży budowlanej. Aby przygotować strategię, Ministerstwo planuje zaangażować szerokie grono interesariuszy.

Materiały przygotowane przez zespół przedstawiają dużą wartość merytoryczną i zostaną wykorzystane w trakcie prac formowanej Grupy Roboczej do stworzenia spójnej strategii.

W trakcie działalności Grupy Roboczej zostaną również wytypowane projekty pilotażowe, które będą realizowane zgodnie z wytycznymi Mapy Drogowej oraz w oparciu o wykorzystanie szablonów BIM przygotowanych w ramach projektu. Realizacje w ramach programu „Mieszkanie dla Rozwoju” będą brane pod uwagę w pierwszej kolejności.

Opisane działania resortu związane z BIM są częścią szerokich działań na rzecz cyfryzacji polskiego budownictwa. Idea cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego, jest aktualnie jednym z priorytetów Ministerstwa. Obok projektu promującego elementy metodyki BIM w polskim budownictwie, w kilku projektach Ministerstwo jest zaangażowane m.in. w prace koncepcyjne nad tworzeniem zintegrowanej platformy wymiany danych o projekcie oraz w kwestie dofinansowania i unowocześnienia służb nadzoru budowlanego.

Osoby zainteresowane zaangażowaniem się w powstającą Grupę Roboczą, a także potrzebujące dodatkowych informacji nt. działalności Ministerstwa w zakresie BIM i cyfryzacji polskiego budownictwa, prosimy o przesyłanie pytań na adres mailowy Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji: sekretariatDAB@mrpit.gov.pl.

Większość dokumentów stworzonych w trakcie projektu znajdą Państwo w formie załączników poniżej. W przypadku potrzeby zapoznania się z dodatkowymi plikami (m.in. prezentacją końcową) proszę o wyrażenie prośby za pośrednictwem maila – z uwagi na rozmiar nie byliśmy w stanie opublikować wszystkich plików.

7. Platforma cyfrowa IT dla BIM_7 BIM_PL_d7_prezentacja_koncepcji BIM_PL_d7_notatka ze spotkania Stakeholders consultation 19 March 2020 – post meeting Questions and Answers Mapa_Drogowa_Broszura Konsultacje międzyresortowe – 15 kwietnia 2020 – notatka Konsultacje branżowe – 19 marca 2020 Zal_8_Konsultacje Zal_7_Załącznik_BIM Zal_6_Tabela_prod Zal_5_Szablon Planu_BIM Zal_4_Omow_szabl_Planu_BIM Zal_3_Szablon_Wym_BIM Zal_2_Omow_szabl_wym_BIM Zal_1_Leksykon_BIM do pobrania_BIM_PL_Tabela_prod_R1 do pobrania_BIM_PL_Szablon_Wym_BIM do pobrania_BIM_PL_Szablon Planu_BIM Omówienie norm serii PN-EN ISO 19650 z uwzględnieniem możliwości ich zastosowania w ramach cyfryz ANKIETA – Szablony_BIM Zarządzanie inwestycją budowlaną w metodyce BIM (draft) Zal_7_Aneks_BIM_(draft) Zal_6_Szablon_tabeli_prod_(draft) Zal_5_Szablon Planu_BIM_(draft) Zal_4_Omow_szabl_Planu_BIM(draft) Zal_3.Szablon_Wym_BIM_(draft) Zal_2_Omow_szabl_wym_BIM_(draft) Zal_1_Leksykon_BIM_ (draft) Rekomendacje i wnioski – konsultacje z InteresariuszamiMarzec 2020 3_Historia_wdrożenia_BIM_w_UE 2_Raport_początkowy_2 1_Raport_ze_spotkania_inaugurującego_1

Informacje o ciasteczkach!

Używamy ciasteczek, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać ciasteczkami, zmieniając ustawienia przeglądarki.