W celu zapewnienia komfortu cieplnego w miesiącach letnich, stosuje się systemy klimatyzacji, które przy niekorzystnych parametrach budynku w zakresie jego kształtu i zastosowanych materiałów może okazać się rozwiązaniem nieefektywnym energetycznie. Wskazane jest umożliwienie eliminowania albo znacznego zredukowania układów chłodniczych dla klimatyzacji korzystających z agregatów chłodniczych poprzez:
- ograniczenie zysków ciepła (redukcja zysków słonecznych poprzez ochronę przeciwsłoneczną
i ograniczenie zysków wewnętrznych), - dostosowanie strumienia powietrza do rzeczywistego obciążenia;
- wykorzystanie alternatywnych metod chłodzenia (chłodzenie nocne, wykorzystanie energii gruntu, free cooling, chłodzenie pasywne).
Dla niewielkich obiektów mogą być zalecane układy
z bezpośrednim odparowaniem, oparte o indywidualne klimatyzatory typu split lub multisplit.
Dla budynków większych, z dużą liczbą pomieszczeń, zaleca się systemy oparte o układy wody chłodzącej
o parametrach 15/18°C lub 18/21°C, współpracujące
z belkami chłodzącymi lub z systemami stropów termicznie aktywnych i innymi powierzchniami chłodzącymi, z możliwością wykorzystania wolnego chłodzenia (free cooling).
W budynkach o znacznym zagęszczeniu osób, celowe jest zastosowanie chłodzenia powietrznego poprzez centralę dostarczającą jednocześnie niezbędny strumień powietrza świeżego. Przepływ powietrza i parametry termiczne są dostosowane przez automatyczny system wyposażony w czujniki do aktualnego obciążenia ciepłem i zanieczyszczeniami powietrza.