Bezpieczeństwo w czasie sezonu grzewczego – Budowlane ABC – Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Menu główne

Dane kontaktowe

Ministerstwo Rozwoju

Pl. Trzech Krzyży 3/5 00-507 Warszawa

pn. – pt. 8.00-16.00 tel.: 22 262 90 00
kancelaria.mpit@mpit.gov.pl

Inspektor Ochrony Danych w MR:
iod@mpit.gov.pl

       
Znalazłeś na stronie błąd, niedziałający plik lub link?

Zgłoś swoje uwagi.

Więcej informacji znajdziesz na stronach:

Bezpieczeństwo w czasie sezonu grzewczego

W sezonie grzewczym możemy być szczególnie narażeni na zatrucia tlenkiem węgla. Tlenek węgla, czyli czad, powstaje w wyniku niewłaściwego (niepełnego) spalania paliw. W przypadku niesprawnego działania instalacji grzewczej lub przygotowania ciepłej wody użytkowej, może być on wytwarzany np. przez użytkowane w budynkach piecyki, kotły, kominki, gazowe podgrzewacze wody, itp. Kolejnym z głównych źródeł zatruć czadem w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych np. z powodu ich nieszczelności, braku konserwacji lub niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi.

Mając na uwadze powyższe, jak również rozpoczynający się sezon grzewczy, warto przypomnieć, że właściciele lub zarządcy nieruchomości mają obowiązek zapewnienia przeprowadzenia regularnych (co najmniej raz w roku) kontroli okresowych, polegających na sprawdzeniu stanu technicznego, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Obowiązek ten wynika z art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202, z późn. zm.) .

Warto jednak wskazać, że nie tylko regularna kontrola przewodów kominowych, ale także regularna kontrola działania samego źródła ciepła w budynku może w wydatny sposób zmniejszyć ryzyko zatrucia. Ponadto warto zwrócić uwagę, że przeprowadzane regularnie kontrole systemu ogrzewania, pozwalają na identyfikację niewłaściwie działających systemów ogrzewania oraz na podjęcie na odpowiednim etapie działań naprawczych wobec tychże systemów, co sprawia, że środki wykorzystane na przeprowadzanie regularnych kontroli pozwolą na ograniczenie sytuacji, w której działania naprawcze wobec przedmiotowych systemów, kosztować będą wielokrotnie więcej aniżeli ich regularna kontrola i bieżące wprowadzanie działań naprawczych.

Informacje o ciasteczkach!

Używamy ciasteczek, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać ciasteczkami, zmieniając ustawienia przeglądarki.